} catch ( e ) { }

Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.

Brak produktów w koszyku

PORADNIK JAK WYBRAĆ PROJEKTOR

 

Zastanawiasz się na kupnem projektora? Nie wiesz jaki wybrać? Ogromna ilość internetowych ofert Cie przerosła? W takim razie koniecznie musisz przeczytać ten poradnik. Dowiesz się na co zwrócić uwagę przy wyborze projektora, czym się kierować oraz czego możesz oczekiwać od prawidłowo dobranego systemu projekcji.
1. Do czego służy projektor?
Zanim zagłębisz się w gąszczu ofert internetowych lub ruszysz do najbliższego sklepu ze sprzętem projekcyjnym, przemyśl, do czego ma Ci służyć projektor. Tylko wtedy będziesz mógł wybrać odpowiedni dla Ciebie sprzęt a rozmowa ze sprzedawcą będzie łatwiejsza i szybciej będziesz mógł podjąć decyzję. Wyróżniamy kilka kategorii projektorów w zależności od zastosowania:
Projektory biznesowe (prezentacyjne, biurowe)
Projektory typowe do wykonywania prezentacji z komputera. Charakteryzują się stosunkowo wysoką jasnością oraz rozdzielczością matrycy odpowiadającą najpopularniejszym rozdzielczościom kart graficznych komputerów( najpopularniejsze rozdzielczości to SVGA 800x600, XGA 1024x768 oraz WXGA 1280x800). Dzięki tym właściwościom Twoja prezentacja widoczna będzie także w dzień, a odpowiednia rozdzielczość wyświetli cały obraz bez np. ucinania boków obrazu lub zniekształceń. Mobilność jest kolejnym, ważnym czynnikiem przy wyborze projektora prezentacyjnego.
W zasadzie każdy szanujący się producent posiada w swojej ofercie ultralekkie modele o niewielkich gabarytach. Jest to idealne rozwiązanie dla handlowców i prezenterów. Lepsze projektory prezentacyjne, a w szczególności te mobilne posiadają w zestawie także torbę transportową oraz podstawowe kable, także wystarczy tylko komputer (czasami nawet tylko pendrive) aby wykonać dobrej jakości prezentację.
W projektorach prezentacyjnych wyróżniamy także część projektorów tzw. bezprzewodowych. Dzięki zastosowanemu modułowi Wi-fi, potrafią bez użycia kabli wyświetlać obraz z komputera. Należy jednak pamiętać że szczególnie w tych tańszych projektorach, możliwości łączności bezprzewodowej mogą być dość ograniczone a kalibracja takiego modułu z naszym komputerem bywa czasem kłopotliwa. Dlatego projektor bezprzewodowy w obecnej chwili polecam tylko w przypadkach gdzie odpadają wszystkie możliwości położenia okablowania.
Projektowy „short throw” to kolejny rodzaj projektorów biznesowych. Od standardowych projektorów różnią się tym że światło wychodzące z obiektywu, wypuszczane jest pod szerokim kątem. Przekładając to na słowa bardziej zrozumiałe, chodzi tu o to że z małych odległości projekcyjnych jesteśmy w stanie wyświetlić stosunkowo duży obraz np. jeśli chcemy wyświetlić obraz o przekątnej 100 cali nie musimy odsuwać projektora o 4-5 m od ekrany. W projektorach szerokokątnych wystarczy czasami kilkadziesiąt cm do uzyskania takich wielkości. Sprawdzają się np. przy współpracy z tablicami interaktywnymi oraz w nietypowych salach konferencyjnych.
Projektory instalacyjne.
Jest to potoczna nazwa projektorów do wszelkich profesjonalnych zastosowań. Są to urządzenia przeważnie znacznie większe gabarytowo z dużo większymi możliwościami. Charakteryzują się bardzo dużą jasnością lampy, wymiennymi obiektywami (co daje możliwość praktycznie dowolnego ustawienia odległości od ekranu) oraz bardzo długim czasem nieprzerywanej pracy. Najczęściej wykorzystywane są na dużych aulach, na otwartym powietrzu, jako wielkogabarytowe reklamy np. na dworcach, w centrach handlowych oraz jako multimedialna oprawa imprez masowych.
Projektory do kina domowego.
Kategoria projektorów, które daną najwięcej przyjemności z użytkowania. Kino domowe jest bardzo obszernym zagadnieniem tak samo ze strony urządzeń odtwarzających filmy jak i tych przetwarzających obraz i dźwięk a na końcu tego, który wyświetla upragniony obraz.
Wybój projektora do kina domowego jest trochę bardziej skomplikowany niż pozostałych. Wiadomo, że gdy mamy ochotę zrelaksować się po ciężkim dniu i obejrzeć np. film, widowisko sportowe, koncert ulubionego artysty lub pograć w nowo zakupioną grę na konsoli, wymagamy najlepszej jakości bo chcemy się cieszyć z projekcji i nie zwracać na nic więcej uwagi.
 
Przy wyborze odpowiedniego dla siebie modelu zwróćmy uwagę na kilka najważniejszych kwestii.
-jasność – w projektorach do kina domowego jest ona znacznie niższa niż w projektorach biznesowych i instalacyjnych. Z założenia oglądamy filmy wieczorem, przy symbolicznym oświetleniu lub totalnie zaciemnionym pomieszczeniu. Nie potrzebujemy wtedy ogromnej jasności żarówki, ważniejszy jest kontrast oraz odwzorowanie koloru. Wiadomo jednak że nie każdy z nas jest w stanie wydzielić osobne pomieszczenie jako kino domowe, często do tych celów służy ogólny salon, dlatego też zwróćmy na to uwagę i dobierzmy jasność lampy odpowiednią do naszego pomieszczenia. Mamy ogromny wybór gdzie jasność waha się od 800 do nawet 4000 ANSII lumenów, także na pewno znajdziemy coś dla siebie.
- kontrast – o podawanych przez producentów kontrastach i sposobie mierzenia go mógłbym napisać całą książkę. Również o tym jak przekładają się suche dane techniczne na rzeczywistość, mógłbym opowiadać godzinami. Kontrast jest to stosunek pomiędzy maksymalną bielą a maksymalną czernią. Im większy współczynnik kontrastu tym większa zdolność projektora do wyświetlania subtelnych odcieni kolorów. Lepiej też projektor sobie radzi z z jaśniejszymi pomieszczeniami oraz nie wymaga dużej mocy lampy do uzyskania wyraźnych, dokładnych obrazów. Jednak doradzam bardzo uważać na daną kontrastu podawaną przez wielu producentów.
Przeglądając oferty i specyfikacje techniczne różnych modeli projektorów natykamy się na ogromne rozbieżności w podawanym kontraście. Wynika to z tego że jest wiele sposobów mierzenia kontrastów dających różne wyniki. Wiadomo także, że inny kontrast uzyskamy w warunkach laboratoryjnych a inny w domu, inny wynik uzyskamy także mierząc najpierw czarny a później biały kolor niż przy pomiarze wykonanym na kolorach wyświetlanych w tym samym momencie.
W przypadku kontrastu doradzam; albo odwiedzić sklep i na własne oko przetestować projektor albo poradzić się osoby, która ma lub miała do czynienia z interesującym nas modelem. Czasami dochodzi do takich sytuacji że testując kilka modeli może się okazać ze ten z niższym kontrastem wyświetla ładniejsze dla naszego oka kolory, a to dla nas jest najważniejsze.
- obiektyw – Przed zakupem i zainstalowaniem projektora warto sprawdzić ogniskową obiektywu, zakres powiększenia oraz możliwość ustawienia projektora w odpowiednim dla nas miejscu. Często instalując projektor w mieszkaniu mamy określone miejsce na powieszenie lub postawienie projektora, i określoną wielkość ekranu projekcyjnego. Najlepiej sprawdzić przed zakupem czy wybrany przez nas model z danej odległości będzie w stenie wyświetlić określoną wielkość obrazu i wcale nie trzeba stosować do tego skomplikowanych matematycznych wzorów. Przeważnie wystarczy wejść np. na stronę internetową producenta na której znajduje się łatwy w obsłudze „kalkulator odległości” lub po prostu zapytać sprzedawcę.
W projektorach do kina domowego ważne jest także aby posiadał funkcję LENS SHIFT, jest to manualne przesunięcie obiektywu względem projektora. Dzięki tej funkcji, bez elektronicznych korekcji trapezów możemy idealnie ustawić obraz na ekranie, nie tracąc nic z jakości. Osobiście uważam że każdy projektor powinien tą funkcję posiadać, ale w kinie domowym jest ona szczególnie ważna.
- złącza – Sprawdź ilość złącz w projektorze. Wejście HDMI w ostatnich latach stało się standardem . Ale nie zapomnij również o tym, że dobry projektor powinien posiadać również całą paletę wejść analogowych takich jak: RCA, S-VIDEO, D-SUB oraz COMPONENT. Nie chodzi tu o to, że im więcej wejść tym lepszy projektor. Jeśli chcesz podłączyć dwa urządzenia to nie przepłacaj za 3 wejście hdmi, zainwestuj np. w lepszy obiektyw. Chodzi o to żebyś przemyślał ile urządzeń będziesz chciał podłączyć i dobrał do tego projektor z odpowiednią ilością odpowiednich wejść i wyjść.
Standard HDTV (HD READY)- standardem wyświetlania obrazów HD nazywamy zespół norm, które urządzenie wyświetlające obraz powinno spełnić. Przede wszystkim, powinno posiadać przynajmniej jedno wejście cyfrowe (HDMI lub DVI), wyświetlać obraz w formacie panoramicznym (najlepiej 16:9) oraz wyświetlać obraz w rozdzielczości minimum 720 linii poziomych. Wyróżniamy również projektory tzw. FULL HD. Są to po prostu projektory HD READY o jeszcze wyższej rozdzielczości (1920x1080), idealnie dopasowane do rozdzielczości materiału nagranego na płytach blu ray.
Technologie projektorów.
Wyróżniamy dwie główne technologie produkcji obrazu w projektorach. Są to projektory DLP i LCD. Każdą z tych technologii ma swoje plusy i minusy oraz cechy charakterystyczne. W technologii DLP na pewno uzyskamy lepszą czerń oraz mocniejsze kolory, niestety w modelach z niższych półek możemy trafić na niechciany tzw. „efekt tęczy”.
Projektory LCD produkują delikatniejszy i bardziej naturalny kolor jednocześnie oddając więcej szczegółów.
Nie ma jednej konkretnej teorii, do jakich zastosowań, która technologia jest lepsza. Tak samo pośród projektorów prezentacyjnych jak i kinowych, występują bardzo dobre modele LCD I DLP. Jednocześnie tylko bardzo wprawne oko po samym obrazie potrafi rozróżnić technologię projektora. Osobiście uważam, że przy wyborze projektora nie należy się sugerować technologią. Lepiej skupić się na wcześniej opisanych właściwościach.
Drogi użytkowniku (lub przyszły użytkowniku projektorów)
Powyżej postarałem się w miarę dokładnie opisać najważniejsze kwestie poruszane przy wyborze projektora. Nie zapomnij jednak o tym, że projektor jest tylko częścią systemu projekcyjnego. Powiada się że cały mechanizm jest tak słaby, jak jego najsłabsze ogniwo. Dlatego pamiętaj aby do projektora, dobrać odpowiedniej klasy ekran, kable oraz źródło obrazu. Nie sam projektor robi wrażenie tylko odpowiedni zestaw urządzeń, który realizuje finalny efekt projekcyjny. W przypadku kina domowego tym bardziej ważny jest dobrej klasy, kable oraz cały system nagłośnieniowy. Bo film to nie tylko obraz ale również dźwięk.

Dane teleadresowe

AJSKOM Techniki Prezentacyjne
Ul. Wileńska 44
05-200 Wołomin
Godziny otwarcia: 8.30 - 15.30

22 776 80 10
504 478 965

PROMOCJE